Česky  
 
 
 
 

Moje miminko blinká: je to vážné?

Po každém jídle si ublinkne. A navíc často pláče. Jak mu mohu pomoci?
 
Moje miminko blinká: je to vážné?

Tato ublinkávání ve většině případů nesignalizují žádnou závažnou poruchu. Není třeba se kvůli tomu znepokojovat. Musíte se jen obrnit trpělivostí a vydržet až do období přechodu na pevnou stravu a do vertikální pozice dítěte, kdy se všechno postupně upraví. Do té doby Vám můžeme dát několik praktických rad.

Jak se liší ublinkávání a reflux

  • V prvním případě se jedná o bezbolestné vytékání mléka, které následuje bezprostředně po kojení nebo krmení z láhve. Jeho příčinou je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu, nemá žádný vliv na prospívání dítěte. Důvodem může být jen to, že se miminko přejedlo a přebytek jídla vyloučí. Jeho trávicí soustava není ještě dostatečně zralá (volný svěrač mezi žaludkem a jícnem).
  • Jestliže ale Vaše zlatíčko zvrací obloukem kdykoliv během dne či noci, jedná se o gastroezofageální reflux způsobený zánětem sliznice, překyselením žaludku nebo možnou alergií na bílkoviny obsažené v kravském mléce. Důsledkem refluxu je to, že je dítěti špatně, a rodiče si neví rady. V takovém případě urychleně navštivte svého lékaře či pediatra.

Co se s tím dá dělat?

Pokud miminko blinká často, je dobré udělat několik opatření.

  • Co se týče stravy, výživová doporučení Vám jistě poskytne Váš pediatr. Jen pro Vaši informaci – mateřské mléko nebo kojeneckou výživu můžete zahustit pomocí speciálních zahušťovadel na bázi mouky neobsahující lepek (k dostání v lékárně). V případě, že dítě není kojené, můžete vybrat antirefluxní umělou výživu. Pokud miminko pije hltavě, zkuste dítě krmit menším množstvím mléka, ale v kratších intervalech. Chcete se zorientovat v nabídce umělých kojeneckých mlék? Pročtěte si našeho průvodce!
  • Další opatření pomohou miminku, aby se cítilo lépe. Manipulujte s ním opatrně, nespěchejte. Nechte jej dobře si odříhnout. V poloze vleže lehce nadzdvihněte podložku pod hlavou (například pomocí složené osušky, kterou zasunete pod matraci). Nezapomeňte zkontrolovat plenku, aby nebyla příliš těsná – mohla by mu nepříjemně tlačit na bříško.

Nic naplat, miminko stále blinká a hodně pláče. Existují léky, které mohou zmírnit jeho nepříjemné pocity. Poraďte se se svým lékařem či pediatrem.

 
 

Co mám dělat, když kojím?

Pokud možno s kojením nepřestávejte. Mateřské mléko na vině není! Po poradě se svým lékařem:

  • můžete odstříkávat a zahušťovat jej vhodným preparátem. Lékař Vám také možná předepíše nějaký lék vhodný pro Vaše miminko
 
 

Ze zkušeností maminek:

„Zdá se mi, že když své miminko nosím během dne v klokance, jeho problémy s trávením se zmírňují. Můj pediatr mi potvrdil, že vertikální poloha napomáhá dobrému trávení.“

Laura, maminka Jolanky, 4 měsíce.

 
 
 
DŮLEŽITÉ INFORMACE PRO MAMINKU

Kojení je nejlepší způsob výživy miminka, protože mateřské mléko zajišťuje ideálně vyváženou stravu, poskytuje ochranu před různými nemocemi a také je zdrojem dalších výhod pro matku i dítě.

Doporučujeme, aby rozhodnutí o způsobu kojení dítěte bylo konzultováno s lékařem nebo porodní sestrou / asistentkou. Doporučení specialisty také pomáhá s přípravou na kojení a udržení laktace.

Účelem náhradního kojeneckého mléka je zastoupit mateřské mléko v případě, kdy se matka rozhodne přestat kojit nebo z určitých důvodů není kojení možné. Pamatujte si, že rozhodnutí přestat kojit nebo zavést částečné dokrmování lahví omezí množství vytvářeného mléka. Pokud se z jakéhokoli důvodu rozhodnete přestat kojit, pamatujte, že takové rozhodnutí lze těžko změnit. Je třeba vzít také do úvahy sociální důsledky používání náhradního kojeneckého mléka a v neposlední řadě i finanční zatížení spojené s jeho používáním. Náhradní kojenecké mléko je nutné vždy připravovat, užívat a přechovávat podle návodu na etiketě, aby nedošlo k ohrožení zdraví dítěte. Se zavedením pokrmů, které doplňují mléčnou stravu, je třeba pamatovat, že musí být přizpůsobeny potřebám dítěte, musí být bezpečné a podávané podle doporučení. Jen tak lze minimalizovat riziko negativního vlivu na zdraví dítěte. Informace obsažené na následujících stránkách poskytují přehled o výživě kojenců a výrobcích Nestlé, včetně informací o počátečních mlécích.

Pozor! Informace, které se týkají počátečních mlék, mohou být zpřístupněny pouze na výslovnou žádost rodičů.

Prohlašuji, že si chci prohlédnout informace o počátečních mlécích.

Nechci pokračovat

Chci pokračovat